• Надійний спосіб попередити небажаних гостей від необдуманих дій
 • Безпека Вашої квартири, будинку або офісу, 24 години на добу, 7 днів на тиждень
 • Як тільки Ви сповіщаєте нас про загрозу, Вам на допомогу прибуває Група Швидкого Реагування
 • У разі виклику наші співробітники Групи Швидкого Реагування протягом 6 хвилин прибувають на місце
 • Це проект соціальної відповідальності Агенції Безпеки «Центр»
 • Це регулярна перевірка вже встановлених охоронних систем клієнта
 • З точністю до декількох метрів Ви зможете визначити, де знаходиться об'єкт, який забезпечений трекером
 • Послуга, яка дозволить Вам одним натисканням кнопки викликати Групу Швидкого Реагування
 • Фахівці АБ "Центр" ретельно
  планують супровід кожного
  Клієнта!
 • Кожне замовлення індивідуальне.
  Ми підбираємо команду на об'єкт тільки після затвердження клієнтом
 • Щодня спілкуючись з клієнтами, ми розуміємо ваші труднощі і знаємо шляхи вирішення будь-яких питань, пов'язаних з безпекою
 • 18 Груп Швидкого Реагування патрулюють територію 24/7

Як захистити своє підприємство від рейдерської атаки

21 березня 2017

В Україні практично будь-який підприємець може стати жертвою рейдерської атаки. Слабкість правової системи, активне залучення в «чорні» і «сірі» схеми перерозподілу власності чиновників, силовиків, середнього і великого капіталу призводять до того, що рейдерство є органічною частиною нашої сучасної економіки.

Окремим підприємцям властивий своєрідний фаталізм. Одні припускають, що їх бізнес занадто незначний, щоб стати об'єктом для рейдерської атаки (РА, в подальшому). Інші вважають, що в разі масованого «наїзду», їм все одно не відбитися. Проте, активна оборона своєї власності не тільки можлива, а й необхідна. Економічної злочинності треба протистояти на всіх рівнях і всім зацікавленим сторонам.

З чого почати

Перш за все, заходи щодо захисту свого активу необхідно планувати ще до того, як він може стати об'єктом РА. А точніше, з моменту його придбання. Крім того, захист повинен бути пластичним і перенастроюватися в залежності від того, як змінюється сам актив і ситуація навколо нього.

Для початку, хотілося б позначити основні мотиви, за якими здійснюється РА.

Найчастіше актив захоплюється заради його самого. А точніше, заради його подальшого перепродажу. Досить часто рейдер не планує володіти активом згодом. На етапі попередньої розвідки визначається вартість активу, а також орієнтовні витрати на його захоплення.

Можна припустити, що зловмисник піде на маніпуляції, якщо визначить, що витрати на РА складуть не більше 20-30 %% від його ціни. Тому, одна з основних задач власника активу (ВА, в подальшому) - максимально підвищити витрати протилежного боку. Якщо актив надійно захищений, рейдер з високою часткою ймовірності втратить інтерес до об'єкта.

Другою причиною для РА може бути потреба в активі, як в елементі інфраструктурної або логістичного ланцюжка. Наприклад, якщо великий банк хоче вийти на певну територію, і з цією метою, перевести в свою власність регіональну мережу відділень.

У такій ситуації РА може передувати спроба домовитися з власником про просту покупку. У будь-якому випадку, чим краще актив захищений юридично і фізично, тим краще переговорна позиція власника.

І нарешті, третьою причиною для РА може бути так звана вендета (особиста помста). Конкретної РА може передувати багаторічні юридичні суперечки господарюючих суб'єктів і їх власників. У таких випадках ініціатор РА досить передбачуваний.

Методи захисту

Більшість РА стають надбанням громадськості лише на своїх фінальних стадіях, коли відбувається фізичні захоплення будівлі, заводу або підприємства. Однак 90% РА розпочаті і завершені до тиші офісних кабінетів, в приміщеннях адміністративних і державних органів, в залах судових засідань.

Вершиною «мистецтва» рейдера вважається той випадок, коли угоди про перехід активу полягає в особистій бесіді. В ході якої сторони приходять до висновку, що не варто збільшувати витрати протиборчих сторін.

Першим етапом РА є розвідка. У відкритич і закритих джерелах рейдер з'ясовує інформацію про фактичних власників підприємства, стан його банківських рахунків, нерухомості і обладнанні, які перебувають в його розпорядженні. В цей процес можуть бути активно залучені чиновники - співробітники місцевих адміністрацій і державних реєстрів власності.

На початковому етапі рейдер може постаратися «завести» на підприємство свого співробітника. Бажано в юридичний відділ. В ідеалі - директора підприємства. Тобто того, хто має доступ до документообігу та володіє правом підпису.

Вкрай важливо здійснювати строгий контроль при прийомі даних категорій співробітників.

Рейдеру легше діяти, якщо форма власності підприємства - відкрите акціонерної суспільство. В такому випадку, він може придбати невеликий пакет акцій. Після чого - ініціювати збори акціонерів, тиснути на власників, наполягаючи на зміні керівництва.

Документи на актив

Буває, що рейдер йде на застосування виключно «чорних» методів РА. Всі документи на підприємство просто підробляються. Сам актив кілька разів перепродується, після чого вже минулому власнику стає вкрай складно домогтися його повернення.

Рейдер вже може перейти до фізичного захоплення об'єкта. І, що дуже важливо для зловмисника, до викрадення документації на нього.

Не маючи документів на руках власнику вже буде майже неможливо довести, що це його власність. Іноді документи на підприємство власник тримає у себе вдома.

Це не саме вдале рішення. Його ціна питання висока, зловмисник може піти і на пограбування квартири. Вихід один - документи повинні зберігатися в банківському сейфі.

Якщо майно активно бере участь в господарському обороті, є власністю підприємства, яке має кредитну історію, то рейдер може ініціювати судовий позов за цією заборгованістю. Виграти його і в якості компенсації заволодіти майном.

Є простий спосіб не дозволити це рейдеру. Значні і вразливі активи можна оформити на окремі юридичні особи. Наприклад, офісна будівля може бути оформлена, як власність окремого підприємства, і здаватися основному господарюючому суб'єкту в оренду. Юридичне поле для РА має бути максимально звужене.

Фінальна фаза

У РА можуть бути залучені чиновники різних рівнів, депутати місцевого та національного рівня, і силовики.

Ключове значення можуть мати рішення судів. Нерідко, спір вирішується банальним чином. Суддя приймає рішення на користь тієї сторони, яка надасть більш переконливі аргументи неправового спрямування.

На етапі фізичного захоплення активу рейдер може залучати депутатів місцевого та національного рівня, а також силовиків. Власнику бажано задіяти такі ж сили, викликати поліцію. Важливим для захисту буде і залучення ЗМІ, особливо телеканалів. Які інвентаризують маніпуляції рейдерів і зможуть оприлюднити факти їх агресії.

Більшість РА плануються на короткий часовий проміжок. І розрахунок йде в тому числі на ефект раптовості. Чим довше ведеться РА, тим більш прогнозованими стають наміри і методи рейдера. Тим простіше відбитися від його домагань.

 

Слабкість правової системи, корумпованість багатьох поверхів держапарату дають велике поле діяльності для зловмисників. Що призводить до перманентної дестабілізації нашої економічної системи.

На жаль, багато підприємців більшою мірою стурбовані збереженням активу, ніж його розвитком.

Тільки боротьба на всіх рівнях проти рейдерства, може привести до системних успіхів. Що буде сприяти стабілізації та інвестиційної привабливості нашої економіки.

 

Керівник юридичної служби АБ «Центр» Віктор Домінгес.

Коментарі (0)

Немає коментарів. Ваш буде першим!