• Надійний спосіб попередити небажаних гостей від необдуманих дій
 • Безпека Вашої квартири, будинку або офісу, 24 години на добу, 7 днів на тиждень
 • Як тільки Ви сповіщаєте нас про загрозу, Вам на допомогу прибуває Група Швидкого Реагування
 • У разі виклику наші співробітники Групи Швидкого Реагування протягом 6 хвилин прибувають на місце
 • Це проект соціальної відповідальності Агенції Безпеки «Центр»
 • Це регулярна перевірка вже встановлених охоронних систем клієнта
 • З точністю до декількох метрів Ви зможете визначити, де знаходиться об'єкт, який забезпечений трекером
 • Послуга, яка дозволить Вам одним натисканням кнопки викликати Групу Швидкого Реагування
 • Фахівці АБ "Центр" ретельно
  планують супровід кожного
  Клієнта!
 • Кожне замовлення індивідуальне.
  Ми підбираємо команду на об'єкт тільки після затвердження клієнтом
 • Щодня спілкуючись з клієнтами, ми розуміємо ваші труднощі і знаємо шляхи вирішення будь-яких питань, пов'язаних з безпекою
 • 18 Груп Швидкого Реагування патрулюють територію 24/7

Нелегальна зброя - це наша проблема на найближчий десяток років

11 квітня 2017

На даний момент проблема обороту нелегальної зброї в Україні вийшла на зовсім інший рівень. З моменту початку збройного конфлікту в зоні АТО на решту території надійшло кілька десятків тисяч одиниць зброї і ще більшу кількість боєприпасів до них. Від патронів, гранат і вибухівки, до автоматів і навіть гранатометів.

Зброя надходить швидше, ніж вилучається

МВС проводить заходи щодо вилучення нелегальної зброї (НЗ, в подальшому), і результати цих заходів іноді вражають уяви. Вилучатися стало, як мінімум в десять, а можливо і в десятки разів більше НЗ, ніж раніше.

У МВС звичайна практика два-три рази на рік проводити цільові операції по вилученню НЗ, які тривають по 2-3 тижні. Це не рахуючи повсякденної оперативної роботи. Таким діям звичайно передує місячник здачі зброї, протягом якого громадяни можуть самі позбутися НЗ, щоб уникнути покарання.

Треба зауважити, що в останні роки кількість добровільно зданої зброї прагне до нуля. А серед того, що було принесено в відділення поліції, досить багато некондиційних стволів, які втратили свою функціональність. Існувала раніше практика викупу зброї, зараз вже майже перестала застосовуватися.

Найбільше серед вилученого НЗ - боєприпасів до нарізної вогнепальної зброї (набоїв). Але в останні роки активно вилучалися і багато видів стрілецької зброї.

Зона конфлікту

У нелегальному вивозі зброї були помічені практично всі групи учасників конфлікту в зоні АТО - комбатанти з обох сторін, волонтери і навіть мирні громадяни. Які поступово втягуються в нові умови життя регіону. Уже відомо, що в Міноборони було прийнято рішення про те, щоб військовослужбовців із зони АТО цілеспрямовано супроводжували додому. Перевіряючи перед відбуттям їх багаж. Але і це абсолютно не дає 100% гарантії.

Солдати вивозять зброю з кількох мотивів. По-перше, деякі військовослужбовці що демобілізувались хочуть зберегти сувеніри на згадку про цей період свого життя.

По-друге, вивозять з метою продажу НЗ. По-третє, і такі випадки бували під час всіх збройних конфліктів, заради подальшого вчинення злочинів.

Нескладно відстежити джерело виникнення податкових зобов'язань у зоні бойового конфлікту. Скільки саме боєць витратив патронів, під час бою, кинув він 8 або 10 гранат, не знає точно ніхто. Також, багато зброї йде з-під контролю в періоди великих бойових зіткнень. Загибель бійців з обох протиборчих сторін призводить до того, що їх зброя і боєприпаси також виходять з поля зору.

Ціна питання

Різко зрослий «ринок» НЗ дає небачені досі можливості для представників злочинного світу. Якщо раніше зловмисники нерідко використовували травматичну зброю, перероблене під стрільбу звичайними патронами, то тепер їм до таких хитрощів вдаватися ні до чого. На «ринку» досить і бойових стволів. Тим більше, що вартість травматичного і бойового пістолета (на нелегальному ринку) практично зрівнялися. Якщо травмат можна було придбати за 300 - 500 доларів, то бойовий пістолет зараз - приблизно за 500. Тобто мова йде про порівнянних цифрах.

До початку конфлікту на сході придбати таку зброю, як автомат злочинцеві було можливо, але досить складно. Тепер же ця операція помітно спростилася. Відповідно і вартість впала. На нелегальному ринку тепер автомат можна придбати і за 300 дол. Хоча до конфлікту на Донбасі це ж бойову зброю коштувало близько 1 500 долл.

Гранати до конфлікту на «чорному» ринку коштували близько 20 дол. За штуку, зараз можна придбати за ціною до 10 дол., Іноді траплялися пропозиції і по 100 грн. за гранату.

Вартість патронів на нелегальному ринку залишилася приблизно тією ж - 1,5 дол. За патрон для автомата, і 1 дол. За патрон для пістолета.

Треба зауважити, що на початку конфлікту на Донбасі деяка частина вогнепальної зброї та боєприпасів переміщалася навіть через поштові сервіси, типу «Нова пошта». Зараз контроль такого обороту через поштові фірми значно посилився.

Споживачі цього «ринку»

Крім того, крім злочинців в оборот НЗ залучаються й інші групи громадян, які не планують здійснювати вбивства або розбійні напади. По-перше, це любителі зброї, у яких своєрідна естетична тяга до цих виробів.

По-друге, це ті громадяни, які досить широко трактують потребу в особистій самообороні. І яким легше спиться, якщо в підвалі у них є зброя.

І нарешті, по-третє, це різні групи неадекватних. Тобто людей, з розмитими соціальними нормами, для яких придбання і використання НЗ не є забороненим, через те, що їм в принципі не властиві внутрішні заборони або самообмеження. Таких людей в суспільстві трохи, але коли їм до рук потрапляє зброя, вони стають більш помітні.

Треба також зауважити, що сам факт наявності зброї багатьох людей робить більш самовпевненими, що також може впливати на поведінку.

У найбільш важкому становищі опиняються адекватні і законослухняні громадяни, безпека яких неминуче знижується, при такому порядку речей.

Лихі 90-е

Ситуація частково нагадує 90-ті роки, коли основним джерелом НЗ для одеської та інших областей служила зона бойового конфлікту в Придністров'ї. Тоді зброю можна було придбати за порівняно невеликі гроші, іноді, навіть, виміняти на алкоголь, або на продукти харчування. Це дало дуже великі можливості для злочинного світу і всіх своєрідних «бригад», що виникли в той період. До кінця дев'яностих років значна частина зброї була або вилучена силами МВС, або залишена на місцях скоєння злочинів.

Нульові і початок десятих років були відносно спокійними. Нинішній же конфлікт на Донбасі, навіть якщо він буде зупинений прямо зараз, ще буде відгукуватися страшним відлунням найближчий десяток років. На жаль, чим довше триватимуть бойові дії в зоні АТО, тим більше НЗ надійде на територію решти України.

Якщо раніше злочин із застосуванням зброї було прерогативою злочинного співтовариства, ретельно планувалися і здійснювалися досить рідко, то тепер подібний епізод може статися в будь-який момент, навіть на тлі сварки побутового характеру, на зразок конфлікту на автотрасі.

Фактори нестабільності

Крім самого наявності НЗ, має значення і готовність його застосовувати. І крім спланованих правопорушень, на які йдуть представники злочинного світу, має місце і тенденція до збільшення числа випадків маломотивованого застосування зброї.

По-перше, має значення підвищення загального градусу агресії в суспільстві. Політична дестабілізація, військові дії, падіння економічного рівня призводять до перманентного накопичення стресу, який може виплеснутися непередбачуваним чином. Восени 2016 року, наприклад, в ЗМІ потрапив епізод, в ході якого в Одесі громадянин серед білого дня стріляв з травматичної зброї по маршрутці, яка, то чи не зупинилася на його вимогу, то чи не пропустила пішохода. Все це відбувалося прямо біля будівлі обласного управління СБУ. І подібні інциденти відбуваються в Україні майже кожен день.

По-друге, відбувається розмивання меж законного і дозволеного. Чи не кожен експерт в змозі сказати, що саме відбувалося, наприклад, у будівлі суду - відновлення справедливості або банальне хуліганство. Або стрілянина на будівельному майданчику - була боротьбою за збереження парку або суперечкою між забудовниками.

Сукупність цих факторів призводить до невтішних висновків. Смуга підвищеної криміногенної небезпеки триватиме найближчі роки, а може і десятки років.

На даний момент кожен з нас повинен розуміти, що неможливо точно сказати, чи є у випадкового перехожого зброя легального або нелегального походження. А також припустити, наскільки легко він готовий перейти до його застосування.

Тому, в разі будь-якого спілкування з малознайомою людиною, а тим більше, при найменшому натяку на конфлікт, варто вести себе так, як ніби у опонента може бути ствол, граната або ніж. А значить - не створювати спірних ситуацій, а будь-який натяк на ескалацію агресії гасити на ранніх стадіях. Побутова суперечка сусідів, автолюбителів на дорозі, сусідів в ресторані, який раніше міг бути стати приводом для міцних виразів, тепер може викликати перепалку іншого роду.

 Відділ безпеки АБ «Центр»

Коментарі (0)

Немає коментарів. Ваш буде першим!